14.06.2018

Finał XVII edycji konkursu pn. Poznajemy parki krajobrazowe Polski

   

Od 17 lat Zespoły Parków Krajobrazowych całego kraju organizują konkurs pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych. Wydarzenie ma na celu promowanie i poszerzanie świadomości ogólno - przyrodniczej wśród młodzieży. Na przełomie 2017 i 2018 roku po raz pierwszy w historii konkursu, za całą jego organizację odpowiedzialny był ZPKWZ.

DSC 0072

W dniach od 4 do 8 czerwca br. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu. Został on objęty honorowymi patronatami: Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Jarosława Rzepy oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – Magdaleny Zarębskiej - Kuleszy.

 

W wydarzeniu uczestniczyli finaliści wojewódzcy wraz z opiekunami, koordynatorami
i dyrektorami ZPK z 16 województw naszego kraju. Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone szkoły z terenów parków krajobrazowych całego kraju. Podczas XVII edycji, do pierwszego etapu konkursu przystąpiło ponad 7 000 uczniów szkół gimnazjalnych.

Rozgrywki mające na celu wyłonienie laureatów wojewódzkich obejmowały 4 etapy: szkolny, gminny, parkowy, wojewódzki. Finał ogólnopolski był zwieńczeniem zmagań wielu młodych ludzi, którzy przystąpili do konkursu oraz wzięli udział w poszczególnych jego etapach, trwających od listopada ubiegłego roku. Wszyscy uczniowie, reprezentujący swoje parki krajobrazowe oraz województwa zaprezentowali bardzo wysoki  i wyrównany poziom wiedzy. Dzięki trzem etapom finału udało się, w oparciu o uzyskane wyniki poszczególnych drużyn, wyłonić zwycięzców.

 

Laureatami tegorocznego finału ogólnopolskiego konkursu pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” zostali uczniowie Województwa Mazowieckiego z Zespołu Szkół
w Złotokłosie. II miejsce zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Łabowej, reprezentująca Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Trzecią lokatę zajęło Województwo Łódzkie, którego przedstawiciele na co dzień uczą się w Publicznym Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Krasocinie.

DSC 0245

Tygodniowy pobyt gości w naszym województwie został sfinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas tego tygodnia odbyły się rozgrywki finałowe przeprowadzone 5 czerwca br. w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym dniu wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Geologiczne oraz jedyny w Polsce Rescue Lab Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas kolejnych dni uczestnicy konkursu zwiedzali Województwo Zachodniopomorskie, poznali jego historię i walory przyrodnicze. 

DSCN7586

DSCN7662

DSCN7623

 

 

Poniżej publikujemy także arkusze pytań konkursowych, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy.

XVII edycja konkursu - pytania