24.02.2021

Platforma widokowa w Widuchowej już dostępna dla turystów

logotyp

Na najwyższym wzniesieniu w gminie Widuchowa, na Słowiańskiej Górze na wysokości 72 metrów n.p.m. posadowiona została niezwykła 10 metrowa platforma widokowa, z której podziwiać można Dolinę Dolnej Odry i miejsce, gdzie rzeka się rozwidla.

Panorama jest nieprawdopodobna, a budowla niespotykana.

Platforma widokowa w Widuchowej nie jest jedyną nową atrakcją turystyczną w regionie. Wzdłuż Odry stworzono w ubiegłym roku 6 miejsc odpoczynku. Głównie z myślą o turystach wodnych, rowerowych, a także pozostałych posadowiono wiaty z ławami oraz miejsca ogniskowe w miejscowościach nadodrzańskich, od Gryfina, przez Widuchową, Gozdowice, Czelin aż po Chlewice i Namyślin. Znajdują się one nad samą wodą, co umożliwia m.in. kajakarzom odpoczynek podczas wycieczki oraz poznanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu.

Po zachodniej stronie Odry partnerzy projektu – Miasto Schwedt oraz Park Narodowy Doliny Dolnej Odry również będą realizowały przedsięwzięcia dla turystów wodnych. Podobne miejsca odpoczynku w tym roku wybuduje PNDDO, natomiast Lider projektu, Miasto Schwedt zagospodaruje dla turystów teren przy Centrum Sportów Wodnych w Schwedt.

Tam stan surowy budynku socjalnego został już ukończony, a w listopadzie rozpoczęto projektowanie obiektów zewnętrznych. W ciągu najbliższych kilku tygodni zrealizowane zostaną nowe miejsca parkingowe dla przyczep kempingowych, magazyn dla łodzi wraz z utwardzonym stanowiskiem, liczne zagajniki i nasadzenia drzew oraz nowe trawniki i place zabaw. Prace mają być zakończone do końca 2021 roku.

Inwestycje zostały zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych  Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu INTERREG V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”,  dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa

Wieża widokowa