28.09.2017

Tydzień Żurawia 2017

Bogate w pożywienie polne ścierniska oraz podmokłe obszary w Dolinie Dolnej Odry stanowią idealne miejsce do odpoczynku na trasie przelotu żurawi.

Gdzie i kiedy zobaczyć żurawia? Największe ich skupiska zobaczyć można wczesnym rankiem na polach w okolicach Gryfina. Świetnym miejscem do obserwacji ptaków jest wieża widokowa usytuowana w pobliżu dawnego przejścia granicznego Gryfino-Mescherin. By obserwować z oddali wieczorne podchodzenie ptaków do lądowania polecamy wał we wsi Marwice, gdzie ptaki zlatują się na noclegowisko. Pamiętajmy, że żurawie są bardzo płochliwe i nieufne, stąd rekomendujemy ich obserwację przy użyciu lornetki z ukrycia.

Zespół Parków Krajobrazowych zaplanował wiele działań mających na celu zapoznanie zarówno dzieci jak i dorosłych z żurawiem, który jest uznawany za mistycznego ptaka bagien.
Już w najbliższy piątek tj. 29 września o godzinie 15.30 w Zespole Szkół w Widuchowej odbędzie ceremonia otwarcia „Tygodnia Żurawia 2017”podczas której wręczone zostaną nagrody finalistom konkursu plastycznego dotyczącego tego gatunku. Wręczony zostanie również puchar „Mistrzowie sportu Tygodnia Żurawia” dla zwycięskiej drużyny rozgrywek sportowych przeprowadzonych
w Zespole Szkół w Widuchowej. Uroczystość ma charakter otwarty w związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Już od poniedziałku 25 września przez kolejnych pięć tygodni odbywają się zajęcia plastyczno -edukacyjne dotyczące żurawia w pięciu szczecińskich przedszkolach. Podczas zajęć parkowy edukator  wprowadza dzieci w tajniki biologii żurawia opowiadając o miejscach jego bytowania, o ornitologicznym fenomenie jesiennych migracji na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry. Dzieci poznają kolory ubarwienia żurawia, dowiadują się co żurawie lubią jeść oraz mają okazję usłyszeć żurawi klangor. Po zdobyciu tylu nowych informacji dzieci pod okiem nauczyciela plastyki wykonują prace artystyczne z żurawiem jako tematem przewodnim

Wszystkie działania zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach projektu „Promocja i edukacja walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych parków krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego”.

 

DSC08652

 

DSC08639

 

DSC03895