KLONY

Cześć! Nazywam się Hania, mam 11 lat i interesuję się przyrodą.  Myślę że mój blog Was zainteresuje i choć trochę zachęci do poznawania świata fauny i flory…

Dziś opowiem Wam trochę o drzewach, a dokładnie o klonach.

Klon – Acer

Zacznijmy od tego, że w Polsce są dwa najpopularniejsze gatunki klonów – klon zwyczajny i klon jawor – różnią się one od siebie kształtem i kolorem liści, ale także korą.

Klon Zwyczajny – Acer platanoides L. – jest drzewem rosnącym nawet do 30 metrów. Na starych pniach kora jest szara i popękana podłużnie, liście tego klonu mają 5 długich, ostro zakończonych klap. Ma zielonożółte kwiaty. Kwitnie w kwietniu i maju.

Klon Jawor – Acer pseudoplatanus L. – także rośnie do 30 metrów, ale na starych pniach jego kora łuszczy się. Liście ma ułożone naprzeciwlegle, są 5-7 klapowe, tępo ząbkowane i ciemno zielone. Kwiaty również ma zielonożółte, tak jak klon zwyczajny. Kwitnie w maju.

Najłatwiej rozróżnić oba klony po liściach – klon zwyczajny ma liście jaśniejsze, bardziej “papierowe” – cieńsze, a jego klapy są zaostrzone; klon jawor ma liście ciemne, mocniejsze (“grubsze”), a jego klapy są zaokrąglone.

Owocem obu klonów jest skrzydlak zwany noskiem. Lubią się nim bawić dzieci. Coraz popularniejszy u nas syrop klonowy produkuje się z soku innych gatunków klonów: cukrowego, czarnego lub czerwonego.

Najstarszym klonem zwyczajnym w Polsce, do niedawna był Klon Solarzy, znajdujący się niedaleko Drawna, we wsi Zatom. Niestety w 2017r. runął po burzy…a to jego zdjęcie, kiedy jeszcze stał…zaledwie kilka dni wcześniej…

To wszystko co dziś przygotowałam dla Was. Do usłyszenia!

Dodaj komentarz