Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry

Hej Przyrodnicy!!!

Dziś w moją rodzinką:  z mamą, tatkiem i moją siostra wykorzystaliśmy ostatnie promienie słońca i całkiem znośną temperaturę i wybraliśmy się na wyprawę do Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry.

To niesamowicie przepiękne miejsce. Dolny odcinek doliny Odry należy do najbardziej niezwykłych i unikatowych na skalę europejską obszarów przyrodniczych Pomorza Zachodniego a także całej Polski północnej. Miedzyodrze położone pomiędzy korytami Odry Zachodniej i Regalicy – Odry Wschodniej powstał po ostatnim zlodowaceniu i tworzy go gęsta sieć kanałów oraz naturalnych dawnych koryt Odry które nazywamy starorzeczami. Naszym ulubionym miejscem jest nabrzeże w Siadle Dolnym. Już nie mogę się doczekać następnego lata kiedy wybierzemy się wspólnie na wyprawę kajakową!

Spacerując po parku udało nam się zdobyć Wzgórze Widokowe nam Międzyodrzem, które jest rezerwatem przyrody. Rośnie tam wiele rzadkich i chronionych roślin, np. ostnica włosowata, pięciornik biały, sasanka łąkowa oraz przetacznik pagórkowy. Wszystkie te rośliny zaliczamy do gatunków ciepłolubnych, które na zboczu wzgórza widokowego znalazły idealne warunki do wzrostu.

Dodaj komentarz