Z WIZYTĄ U SZERSZENIA EUROPEJSKIEGO …

Hej.

Kilka dni temu zamieściłem tutaj dla Was fotozagadkę.

Czy ktoś z Was domyślił się co przedstawia zdjęcie?

Na zdjęciu jest gniazdo SZERSZENIA.

Szerszeń eurpejski – Vespa crabro, to owad należący do rodziny osowatych. Jest największym z osowatych występujących w Europie Środkowej.

Nie jest związany z żadnym biotopem, ale najczęściej spotkamy go w lasach liściastych ze starodrzewem. Gniazda zakłada w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków). Ponieważ naturalne dziuple w drzewach stają się rzadkością coraz częściej używają do gniazdowania miejsc w ludzkich domostwach takich jak stare szopy, garaże, przestrzenie za drewnianymi ogrodzeniami, na tarasach i na balkonach.

Szerszenie budują swoje gniazda z przeżutego drewna i śliny. W okresie budowania gniazd, szerszenie potrzebują dużej ilości masy drzewnej w postaci papki, którą zeskrobują żuwaczkami z suchego drewna. Masa ta przypomina mielony papier. W dotyku przypomina dobrej jakości karton. W gnieździe, szerszenie formują plastry, złożone z jednej warstwy sześciokątnych komórek, w każdej komórce królowa składa jedno jajo. Gdy plaster zostanie wypełniony jajami, powstają następne. Ponieważ komórki zwrócone są ku dołowi-jaja są przyklejone specjalną wydzieliną do ich dna. (Źródło:https://www.dura.netstrefa.pl)

Na zdjęciach poniżej jest gniazdo zbudowane przez szerszenie i znalezione przez mojego tatę na naszym strychu.

I co Wy na to?  Gniazdo jest ogromne. Dla porównania na zdjęciu znajduje się również gniazdo osy. Gniazdo jest bardzo piękne i wygląda jakby było malowane. Mogłoby być inspiracją dla niejednego malarza.

Dodaj komentarz