Wpisy użytkowników

JEZIORO DĘBNO I NATURA 2000 …

Hej, hej !!!

To znowu ja 🙂

Mam dla Was kilka słów o sieci Natura 2000.

Od wielu dziesięcioleci w Polsce tworzona jest sieć parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych powierzchniowych form ochrony przyrody. Inaczej jest w przypadku sieci Natura 2000. Ponieważ środowisko przyrodnicze Europy ulega znacznym zmianom, postanowiono podjąć działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy. 

Obszary Natura 2000 to najmłodsza z form ochrony przyrody, wprowadzona w 2004 r. w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. 

Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. 

W województwie zachodniopomorskim w ramach tej sieci powstało również wiele takich obszarów. 

Jednym z nich jest ostoja siedliskowa “Jeziora Czaplineckie” 

Obszar obejmuje najcenniejszy przyrodniczo i krajobrazowo fragment Pojezierza Drawskiego, który został ukształtowany w wyniku działalności lądolodu, podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Na terenie ostoi znajduje się 47 jezior będących przedstawicielami większość typów jezior wyróżnianych w Polsce. W obszarze znajduje się największe jezioro Pojezierza – Drawsko (powierzchnia 1872 ha, maksymalna głębokość 79,7 m). Jest to drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce. Oprócz największej rzeki obszaru, Drawy, swój początek biorą tutaj także: Dębnica, Wogra, Piławka, Kokna i Rakon. (Źródło:https://natura2000.gdos.gov.pl/)

Niedaleko miejsca w którym mieszkam, znajduje się jedno z jezior tej ostoi. Jest to śródleśne Jezioro Dębno. Miejscowa ludność używa potocznie nazwy Jezioro Damskie. Przez jezioro przepływa rzeka Dębnica. Jezioro jest polodowcowym jeziorem rynnowym, największym w gminie Barwice. Jego powierzchnia to 61 ha. Jego średnia głębokość to 4 m. Natomiast najgłębsze miejsce ma 7,5 m. 

Lokalny przewodnik turystyczny zdradził mi informację, że pierwsze wzmianki o jeziorze z 1436/41 r. podają nazwę tego jeziora jak jezioro  Damec. W innych dokumentach pojawia się też nazwa Damecz oraz niemieckie Damen See. Wiem też od niego, że w 1630 jezioro jest wymieniane w polskich relacjach o przebiegu granicy między Wielkopolską a Pomorzem. Według tych informacji pół jeziora Damecz należało do Polski.

Ciekawe są te okolice w których mieszkam. 😉

 

KAMIENIE POTRAFIĄ MÓWIĆ …

Dzień dobry.

Pamiętacie mój post “Ku pamięci…”? Dzisiejszy post jest jego kontynuacją.

Wczoraj wybrałem się na spacer z moimi Rodzicami. Podczas spaceru natrafiliśmy na kolejny  kamienny obelisk. Kamień jest hołdem pamięci dla myśliwych, jednego z kół myśliwskich w naszej okolicy. 

Ciekawe ile jeszcze takich obelisków spotkam podczas naszych rodzinnych spacerów. 

Z WIZYTĄ U SZERSZENIA EUROPEJSKIEGO …

Hej.

Kilka dni temu zamieściłem tutaj dla Was fotozagadkę.

Czy ktoś z Was domyślił się co przedstawia zdjęcie?

Na zdjęciu jest gniazdo SZERSZENIA.

Szerszeń eurpejski – Vespa crabro, to owad należący do rodziny osowatych. Jest największym z osowatych występujących w Europie Środkowej.

Nie jest związany z żadnym biotopem, ale najczęściej spotkamy go w lasach liściastych ze starodrzewem. Gniazda zakłada w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków). Ponieważ naturalne dziuple w drzewach stają się rzadkością coraz częściej używają do gniazdowania miejsc w ludzkich domostwach takich jak stare szopy, garaże, przestrzenie za drewnianymi ogrodzeniami, na tarasach i na balkonach.

Szerszenie budują swoje gniazda z przeżutego drewna i śliny. W okresie budowania gniazd, szerszenie potrzebują dużej ilości masy drzewnej w postaci papki, którą zeskrobują żuwaczkami z suchego drewna. Masa ta przypomina mielony papier. W dotyku przypomina dobrej jakości karton. W gnieździe, szerszenie formują plastry, złożone z jednej warstwy sześciokątnych komórek, w każdej komórce królowa składa jedno jajo. Gdy plaster zostanie wypełniony jajami, powstają następne. Ponieważ komórki zwrócone są ku dołowi-jaja są przyklejone specjalną wydzieliną do ich dna. (Źródło:https://www.dura.netstrefa.pl)

Na zdjęciach poniżej jest gniazdo zbudowane przez szerszenie i znalezione przez mojego tatę na naszym strychu. 

I co Wy na to?  Gniazdo jest ogromne. Dla porównania na zdjęciu znajduje się również gniazdo osy. Gniazdo jest bardzo piękne i wygląda jakby było malowane. Mogłoby być inspiracją dla niejednego malarza. 

MAŚLANKA WIĄZKOWA I JEJ SESJA ZDJĘCIOWA…

Cześć !!!

Dzisiaj słów kilka o maślace wiązkowej (Hypholoma fasciculare).

Znamy ją również pod nazwą maślanka jadowita, maślanka trująca, fałszywa opieńka, łysiczka trująca, łysiczka wiązkowa, opieńka fałszywa, opieńka olszowa żółta, opieńka trująca, opieńka wiązkowa, ostrzępka wiązkowa.

Jest to grzyb trujący, dlatego zamiast zbierać, to go sfotografowałem. Efekt sesji możecie zobaczyć poniżej.

Prawda, że piękna?

WSPONIENIE JESIENNEGO GRZYBOBRANIA…

Dzień dobry. 

Wczoraj pisałem Wam o tym jak piękne są jesienne lasy Pojezierza Drawskiego. Przy okazji przepraszam wszystkich, którzy czytają mojego bloga za literówkę, która wkradł się w mój wczorajszy post i zniekształciła trochę w jednym zdaniu nazwę Pojezierza Drawskiego. 

Dzisiaj też jeszcze trochę o jesieni. Co prawda, sezon na grzybobranie dobiegł już końca, ale ja wcześniej nie miałem okazji pochwalić się Wam moimi tegorocznym zbiorami. 😜

Tej jesieni nie mogliśmy narzekać na brak grzybów lesie. Każdy kto wybrał się do lasu, nie wyszedł z niego z pustym koszykiem. Ja również kilka razy wybrałem się na grzybobranie. Tylko, że ja grzybów nie zbierałem, a je fotografowałem. 

Poniżej zamieszczam kilka moich zdjęć, najszachetniejszego grzyba, jakim jest borowik szlachetny. 

Borowik szlachetny (Boletus edulis) nazywany jest też borowikiem jadalnym, grzybem białym, grzybem prawdziwym, grzybem sprawiedliwym, borowym, grabakiem, prawakiem, prawdzikiem, prawdziwkiem, prawdziwcem, prawdziwikiem, prawdziwym, prawikiem  lub prawym.

Prawdziwka można spotkać nie tylko w Polsce. Poza nią możemy go znaleźć w lasach Gór Skalistych Ameryki Północnej, a także w pozostałych krajach Europy. Borowik dziko występuje także w śladowych ilościach na terenie Nowej Zelandii i południowej Afryki. Grzyb ten lubi pojawiać się w górach – znacznie ciężej jest go spotkać na nizinach i w okolicach większych miast. Źródło:https://www.ekologia.pl

A czy Wam również udało się odnaleźć w tym roku jakiegoś prawdziwka?

Do zobaczenia jutro. 😘

O BUCZYNIE POMORSKIEJ SŁÓW KILKA…

Cześć !!!

Wracając dzisiaj ze szkoły do domu obserwowałem, jak Pani Jesień przyodziała nasz piękny las w jesienne szaty.

Mieszkając w lesie, tak, tak… Mieszkam sobie w środku lasu, ale o tym napiszę Wam w innym poście.

Wracając do tematu. Mieszkając w otoczeniu lasu, mogę nieustannie obserwować jego zmienne oblicze w różnych porach roku. Uważam, że jesienny las jest przepiękny. 

Pojezierze Drawskie charakteryzuje się dużą lesistością a średnia lesistość gmin na tym obszarze to ok. 44% i jest znacznie wyższa niż średnia w kraju. Na Pojezierza Drawski w składzie gatunkowym lasów dominują buki. I to przede wszystkim dzięki nim las staje się kolorowy i wygląda jakby był namalowany przez artystę.

Na Pomorzu Zachodnim możemy spotkać najlepiej wykształcone płaty żyznej buczyny niżowej, zwanej buczyną pomorską. Buczyny te charakteryzuje to, że są zazwyczaj jednogatunkowymi drzewostanami, w których niekiedy obok buka występuje dąb bezszypułkowy, grab zwyczajny, klon jawor i inne gatunki liściaste, a czasami nawet sosna zwyczajna.

W Polsce możemy spotkać jesze buczynę karpacką, która różni się od naszej pomorskiej buczyny tym, że możemy w niej spotkać, obok buka, jodły i świerki. (Źródło:http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl) 

Zapraszam więc wszystkich do jesiennych spacerów po pomorskich buczynach Pojezierza Drawskiego. 😎 

Ku pamięci …

Dobry wieczór.

Nie było mnie tutaj przez kilka dni. Jednak to nie z lenistwa, tylko w związku z ostatnimi świętami.

A więc już chyba wiecie o czym będzie dzisiejszy post.

Spacerując po lasach, nie tylko Pojezierza Drawskiego, często spotykamy stare cmentarze. Część z nich niestety została zniszczona i ograbiona, ale część, zwłaszcza ta ukryta głęboko w lesie zachowała się nawet w całkiem niezłym stanie. Co roku w okolicach Wszystkich Świętych, udaję się z moim tatą na wyprawę szlakiem leśnych cmentarzy. W tym roku ta wyprawa jeszcze przede mną. Z pewnością  umieszczę tutaj krótką fotorelację z tej wycieczki. 

Dziś jednak mam dla Was kilka słów o innym sposobie na zachowanie pamięci o zmarłych. Wędrując leśnymi ścieżkami natrafiłem kiedyś na kamienny obelisk, który upamiętnia jednego z myśliwych, który mieszkał w okolicy. Obelisk położony jest w malowniczym miejscu, nad rzeką Dębnicą. 

A oto kilka fotografii z tego miejsca.

Rezerwat Przyrody “Przełom Rzeki Dębnicy”

Hej !!!

Dzisiaj napiszę Wam kilka słów o jednym z dziewięciu rezerwatów Drawskiego Parku Krajobrazowego. Tak na marginesie, jest to mój ulubiony rezerwat.  

9 stycznia 2009r. decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska utworzony został rezerwat przyrody  “Przełom Rzeki Dębnicy”. Rezerwat znajduje się we wschodniej części DPK, na obszarze gminy Barwice i obejmuje górny bieg rzeki Dębnicy, która jest dopływem Parsęty. Rezerwat ma powierzchnię wynoszącą 138,59 ha. Jest to rezerwat krajobrazowy. 

Rezerwat został utworzony aby zachować w dotychczasowym stanie krajobraz polodowcowej krainy Dębnicy. Dębnica ma na terenie rezerwatu charakter górski. Co to oznacza? Tego dowiecie się w kolejnych moich postach. Zabiorę Was wtedy na spacer ścieżką przyrodniczą wyznaczoną na terenie rezerwatu. 

Do zobaczenia. 😉