Aktualności

15.10.2021

Dzień krajobrazu - 24 października

W tym roku po raz szósty obchodzony jest w Polsce Dzień Krajobrazu. Jest to inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ramach Europejskiej Konwencji Krajobrazowej Rady Europy. GDOŚ zachęca instytucje ochrony przyrody do włączenia się w te obchody.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Oddziałem Pomorskim Państwowego Instytutu Geologicznego –  Państwowego Instytutu Badawczego postanowił uczcić obchody zorganizowaniem spaceru krajobrazowego w Szczecińskim Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”. W jego trakcie przekażemy uczestnikom informacje na temat historii geologicznej krajobrazu tego obszaru.

dzie krajobrazuw

Przeczytaj więcej...
08.10.2021

Tydzień Żurawia w parku krajobrazowym

28.06.2021

Most Siekierki – Neurüdnitz i platforma widokowa w Widuchowej – oficjalne otwarcia!

 

W pierwszy weekend wakacji wzięliśmy udział w otwarciach dwóch ważnych obiektów turystycznych w Dolinie Dolnej Odry dla których byliśmy inwestorem. Zarówno most Siekierki – Neurüdnitz, jak i  platforma widokowa w Widuchowej były już dostępne do użytkowania, ale czekały na oficjalne uroczystości. Dopisała frekwencja, pogoda i humory. Zapraszamy do odwiedzania nie tylko tych atrakcji, ale również innych zakątków naszych parków krajobrazowych na Pomorzu Zachodnim. Modernizacja mostu i budowa platformy widokowej zostały wykonane przy współfinansowaniu z Programu Interreg VA oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. 

Przeczytaj więcej...
24.02.2021

Platforma widokowa w Widuchowej już dostępna dla turystów

03.02.2021

Internauci wybierają najromantyczniejsze miejsce na Pomorzu Zachodnim 2021!

Internauci wybierają najromantyczniejsze miejsce na Pomorzu Zachodnim 2021! Każdy może zgłosić swoje miasto lub atrakcję

Od 1 do 14.02.2021 r. trwa Walentynkowy Plebiscyt Discover Pomerania, w którym kilka miejsc walczy o tytuł „Najromantyczniejszego miejsca na Pomorzu Zachodnim 2021”.

Swój głos można oddać na stronie:

https://bit.ly/WalentynkowyPlebiscytGłosowanie

 

Z przyjemnością informujemy, iż jedną ze zgłoszonych lokalizacji jest wybudowany przez Zespól Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego taras widokowy w Widuchowej!

 

NEWSLETTER1 1

Przeczytaj więcej...
03.02.2021

Piękne widoki w Siekierkach. Nie tylko dla rowerzystów

Taras widokowy i ścieżka pieszo-rowerowa na dawnym moście kolejowym Siekierki – Neurüdnitz są już prawie gotowe. Niemiecka część spektakularnej turystycznej inwestycji powinna zostać sfinalizowana do końca roku. To będzie wyjątkowa przeprawa przez Odrę i atrakcja nie tylko dla podróżujących na dwóch kółkach.

Przeczytaj więcej...
02.02.2021

Światowy Dzień Mokradeł

Z okazji przypadającego dnia 2 lutego Światowego Dnia Mokradeł ZPKWZ zaprasza Państwa do zapoznania się z przygotowaną prezentacją dotyczącą tego ustanowionego w 1997 r. dnia.
Upamiętnia on podpisanie konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku, tj. umowy międzynarodowej celem której jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako „wodno-błotne”. Szczególnie chodzi o populacje ptaków wodnych zamieszkujących te tereny lub okresowo w nich przebywające.
Przeczytaj więcej...
21.01.2021

Zaproszenie do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego po raz kolejny ma ogromną przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w XX edycji ogólnopolskiego konkursu pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

11

Przeczytaj więcej...
14.10.2020

Wspomnienie Bogdana Matławskiego

Z przykrością informujemy o śmierci dr hab. Prof. US Bogdana Matławskiego, Przewodniczącego Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, pełnomocnika Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Przeczytaj więcej...
07.09.2020

Korowód pokoleń - Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2020

W ramach tegorocznej edycji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa część wydarzeń tradycyjnie związana będzie z terenem parków krajobrazowych.

 

Plakat ZDD2020 aktualizacja 2020 08 18

Przeczytaj więcej...