HUBA… GRZYB NADRZEWNY CZY NADREWNOWY?

Tak, tak…  Huba to rozwiązanie mojej drugiej fotozagadki. 😉

Huby zaliczają się do królestwa grzybów. Prowadzą one pasożytniczy tryb życia, rosnąc na drzewach, z których pobierają potrzebne składniki odżywcze, powodując tym samym zamieranie drzewa.

Szukając informacji do tego wpisu zaskoczyło mnie to, że huby pojawiają się częściej na drzewach umierających i osłabionych, niż na zdrowych. Zastanowiło mnie to bardzo. Przecież zdrowe drzewo może dać więcej pożywienia.  Poszukałem więc więcej informacji na ten temat i okazało się, że atakowanie obumierającego drzewa jest łatwiejsze niż zdrowego drzewa i dlatego też huba pojawia się częściej na tych osłabionych drzewach, ale są i takie, które atakują drzewa zdrowe i w znacznym stopniu przyczyniają się do zamierania drzewostanu.

Huby dzięki swoim enzymom, rozkładają celulozę i ligninę, główne składniki drewna, czerpiąc dzięki temu energię i pożywienie do życia. Z punktu widzenia przyrodniczego spełniają pożyteczną rolę obiegu materii organicznej. Dla gospodarki człowieka są szkodnikami.

Jednak wśród hub znajdziemy pasożyty, rozwijające się na żywych drzewach, jak i saprotrofy żyjące na obumarłych drzewach i drewnie.

Niektóre huby są zarówno pasożytami, jak i saprotrofami; infekują żywe drzewa, a po ich obumarciu jeszcze przez wiele lat rozwijają się na ich drewnie.

Te na moich zdjęciach, to saprotrofy, które znalazłem podczas spaceru nad rzeką Dębnicą.

Pozdrawiam wszystkich, Adirusek. 🙂

Dodaj komentarz