DĘBNICA I JEJ MALOWNICZY PRZEŁOM…

Hej. 😉

Był już wpis o źródłach rzeki Dębnicy, to teraz kilka słów o samej rzece.

Jak już wspomniałem we wcześniejszym poście, Dębnica wypływa z jeziora Kolbackiego. Następnie płynie na północ i północny zachód, aż do wsi Stare Dębno, w pobliżu której wpada do Parsęty. Tym samym Dębnica jest lewym dopływem Parsęty.

Dębnica jest drugą pod względem wielkości rzeką Drawskiego Parku Krajobrazowego. Ma 31,5 km długości, a powierzchnia jej zlewni to 282 km².  Rzeka przepływa m.in. przez jezioro Dębno i Koprzywno. Jej ważniejszymi dopływami są Bliska Struga i Wogra.

Za najbardziej malowniczy odcinek Dębnicy uważam jednak ten, który płynie przez Rezerwat „Przełom Rzeki Dębnicy”. Spacery ścieżką przyrodniczą o tej samej nazwie, należą do moich ulubionych wypraw. O każdej porze roku jest tam pięknie. Powiedział bym nawet, że magicznie.

Atrakcją tego miejsca jest przełom rzeki Dębnicy i sama rzeka, która w tym miejscu jest niewielkim ciekiem, płynącym w głębokim wąwozie, erozyjnego pochodzenia. Wąwóz porośnięty jest lasem bukowym. Rzeka posiada tutaj bardzo duży spadek, a jej bieg jest bardzo kręty. Dębnica przypomina mi tutaj trochę strumień górski, gdyż płynie bardzo wartko pomiędzy licznymi kamieniami i głazami narzutowymi.

Sami zobaczcie jaka ona jest piękna 😉

Dodaj komentarz