NIE MA GÓR, A PLISZKA GÓRSKA JEST…

Jeżeli kiedyś wybierzecie się na spacer brzegiem rzeki Dębnicy, wzdłuż jej biegu poniżej jeziora Dębno, to spróbujcie podczas tej wyprawy poszukać małego ptaszka o szarym wierzchu i głowie, żółtym spodzie i białych bokach i bardzo długim ogonie, którym kiwa w locie.

Pliszka górska, bo tak nazywa się ten ptaszek, jest obecna w Europie, Azji oraz w Afryce. W Polsce, jak na to wskazuje nazwa, można ją spotkać na terenach górskich, ale nie tylko. Osiedla się w pobliżu potoków i rzek o szybkim i wzburzonym nurcie o urozmaiconym brzegu. Zwykle są to potoki górskie, lecz niektóre wody na terenach nizinnych także odpowiadają preferencjom tego gatunku. Jednym z takich nizinnych obszarów, które upodobała sobie pliszka górska, jest właśnie rzeka Dębnica.

Pliszka górska gnieździ się w szczelinach skalnych, na ziemi, w sąsiedztwie wody a gniazdo buduje z materiałów roślinnych (traw, liści) i wyściela je piórami oraz włosiem.

Niestety nie udało mi się spotkać jej jeszcze ani razu podczas moich wypraw.

Zapomniałem!!! 

Widziałem kiedyś jednego ptaszka z wyglądu przypominającego pliszkę górską, w pobliżu jeziora Kolbackiego. Tylko jego rozmiar się nie zgadzał. Sami zobaczcie. 😉 😉 😉

Dodaj komentarz