U ŹRÓDEŁ DĘBNICY …

Dzisiaj mam dla Was kilka słów o ścieżce przyrodniczej „Kukówka”.

Dlaczego opisuję Wam właśnie tą ścieżkę? Znajduje się ona w pobliżu rezerwatu “Przełom rzeki Dębnicy”, a więc miejsca o którym Wam już pisałem.  Ostatnio wybraliśmy się właśnie tą ścieżką, na kolejną naszą rodzinna wyprawę. I stąd ten dzisiejszy wpis.

Ścieżka prowadzi od cmentarza w miejscowości Czarne Wielkie, przez górę Kukówkę (206 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie na terenie Gminy Czaplinek, do jeziora Kolbackiego, znajdującego się tuż przy Czarnem Wielkim.

Jeden z przystanków ścieżki znajduje się nad Jeziorem Kolbackim, najwyżej położonym jeziorem okolic Czaplinka. Leży ono na wysokości 160m n.p.m. czyli o 32 metry wyżej niż jeziora Drawsko i Żerdno. W jeziorze tym swój początek ma rzeka Dębnica.

Jezioro Kolbackie nazywane jest również Jeziorem Kołbackim. Ma powierzchnie około 43 ha. Kształt jeziora jest podłużny. Ma 2 km długości i 300 m szerokości.  Jezioro Kolbackie jest bardzo płytkie, a jego największa głębokość wynosi zaledwie 5m. Dno jeziora jest piaszczyste bez uskoków i bardzo łagodne. Źródło:https://sip.wzp.pl/

Jezioro jest podzielone na 2 części przez sztuczną groblę, przez którą puszczony jest kanał między dolnym a górnym zbiornikiem. Z północnego krańca jeziora wypływa rzeka Dębnica.

Jezioro jest dość popularne dla początkujących żeglarzy i windsurferów. Eksplorują je także płetwonurkowie.

Szczerze polecam Wam spacer ścieżką przyrodniczą „Kukówka”. Na zachętę mam dla Was kilka zdjęć z opisanych przeze mnie miejsc.

Dodaj komentarz