Etap Terenowy SzPK

Po wiedzę do parków

Jak co roku, miesiąc po pierwszym dzwonku w nowym roku szkolnym, zaproponowaliśmy uczniom szkół z terenu gmin leżących w parkach krajobrazowych nietypową lekcję – bez tablicy, bez ławek i bez odpytywania na ocenę, za to z dużą ilością świeżego powietrza i pięknymi krajobrazami.

Nasze lekcje to element konkursów dla uczniów szkół podstawowych – każdy zarządzany przez nas park krajobrazowy ma swój konkurs, aby uczniowie mieli możliwość lepszego poznania swojej małej ojczyzny.

Konkursy podzielone są na dwa etapy – w pierwszym z nich drużyny z każdego parku odbywają wycieczkę w trakcie której pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego opowiadają im o wartościach chronionych tego obszaru i podstawach ochrony przyrody w Polsce. Trasa wycieczki wiedzie pośród najbardziej urozmaiconych krajobrazów obszaru parku. Prelekcja in situ zapewnia niemożliwą do powtórzenia w murach szkoły okazję obserwacji „na żywo” najciekawszych okazów flory i fauny parku. Uczestnicy otrzymują także materiały dydaktyczne przybliżające w jeszcze szerszym zakresie tematykę związaną z danym parkiem krajobrazowym.

W drugim etapie – który dopiero przed nami - drużyny z poszczególnych szkół zmierzą się w zmaganiach z pytaniami przygotowanymi przez pracowników ZPKWZ, które pozwolą sprawdzić ich wiedzę. Ale rywalizacja ma znaczenie jedynie poboczne – w naszej pracy zależy nam na zwiększeniu świadomości ekologicznej i wiedzy na temat otaczających nas walorów chronionych.

W tym roku udział w konkursie biorą uczniowie z Bornego Sulinowa, Połczyna-Zdroju, Nowego Worowa, Widuchowej, Przecławia, Będargowa (w powiecie gryfińskim), Nowogródka Pomorskiego, Karska, Pełczyc, Będargowa (w powiecie choszczeńskim), Czelina, Troszyna, Trzcińska-Zdroju, Chojny, Piasku, Gardna  i Szczecina.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach!

Etap Terenowy DPKC2D04FC3 DBFC 45E4 8E95 A37DFE5D5530Wejcie Na Punkt Widokowy Rez Wrzosowiska Cedyskie Fot Zbiory ZPKWZ