Egzotyka w szkole i przedszkolu

Ostatni czwartek upłynął pod znakiem edukacji. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Egalismo, która zajmuje się prowadzeniem zajęć edukacyjnych z udziałem gatunków zwierząt egzotycznych mieliśmy możliwość przeprowadzenia zajęć w formie odbiegającej od szkolnej rutyny.

 20211125 091245

Uczestnicy pilnie śledzili przebieg zajęć i nie krępowali się zadawać pytań

20211125 104021

Karaczan madagaskarski, jeden z prezentowanych gatunków

 

W Przedszkolu „Jarzębinka” oraz w Szkole Podstawowej w Kołbaczu odbyliśmy spotkania z przedszkolakami i uczniami klas II i V.

Opowiedzieliśmy uczestnikom o tym, że gatunków z którymi mieli do czynienia w trakcie spotkania nie znajdziemy w naszych parkach krajobrazowych (chyba że po ich uwolnieniu do środowiska przez hodowców, lecz bez większych szans na przetrwanie w naszym ekosystemie), i że ważne jest aby gatunków egzotycznych nie uwalniać do środowiska.

W trakcie zajęć ich uczestnicy mieli rzadką możliwość usłyszenia od założycieli fundacji o specyfice i cechach różnego rodzaju zwierząt egzotycznych. Niektóre z nich (oczywiście gdy nie zagrażało to bezpieczeństwu!) mogli nawet dotknąć. Dzieci miały możliwość zobaczenia na żywo przedstawicieli owadów, mięczaków, pajęczaków i węży egzotycznych - w tym węży zbożowych i boa.

Takie spotkania na pewno pozostawiają niezapomniane przeżycia, i wbijają się w pamięć znacznie bardziej niż standardowe szkolne zajęcia. Spotkania edukacyjne, również z udziałem żywych zwierząt na pewno będziemy kontynuować w przyszłości. Młodzież szkolna i przedszkolna była tym faktem zachwycona 😊