Uwaga! Komunikat dotyczący rz. Odry

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zwracają się z apelem do mieszkańców zamieszkujących dolinę Odry od Widuchowej do Dziewoklicza o dokumentowanie fotograficzne stwierdzonych przypadków śniętych ryb, padłego ptactwa i innych zwierząt zarówno w wodzie jak i na brzegach rzeki.

Dokumentacja fotograficzna przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania skutków trwającej katastrofy ekologicznej oraz pozwoli ocenić w przyszłości wywołane nią straty.

Zwracamy się o przesyłanie wykonanych zdjęć wraz z informacją w jakim miejscu i w jakim terminie zostały one wykonane na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (oraz do wiadomości Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Apelujemy o kontakt za pomocą tego środka – pracownicy ZPKWZ patrolują teren parku, w związku z czym kontakt telefoniczny może być utrudniony.

Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to największe w Europie Zachodniej i Środkowej fluwiogeniczne (czyli pochodzenia rzecznego) torfowisko niskie, na którym występują rośliny i zwierzęta niespotykane już w dolinach innych wielkich rzek. Cały obszar parku poprzecinany jest siecią starorzeczy, rowów, kanałów, których długość łącznie przekracza 200 km. Ze środowiskiem wodno-błotnym Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry związane jest bogactwo występujących na tym terenie zwierząt.

Apelujemy przy tym o szczególną ostrożność, i unikanie kontaktu z wodą.