Nasadzenia Rodzimych Gatunków Roślin w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej "Szmaragd"

Z radością informujemy, że dzięki wsparciu dr Krzysztofa Ziarnka przeprowadziliśmy nasadzenia rodzimych gatunków roślin na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej "Szmaragd".

Nowe rośliny, które wzbogacą nasze otoczenie, to Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi) oraz Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria).

Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria)

Gatunek rośliny należący do rodziny przewiertniowatych (Dipsacaceae). Rodzimy obszar występowania to Europa, Azja Zachodnia, Kaukaz, Turkmenistan oraz Afryka Północna (Algieria i Maroko). Rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polsce występuje na północy i zachodzie. Nie jest gatunkiem chronionym, jednak znajduje się na czerwonej liście paprotników i roślin kwiatowych ze statusem NT – bliski zagrożenia.

Bylina lub roślina dwuletnia. Występuje na niżu i pogórzu w zaroślach suchych, zboczach lub murawach. Kwitnie od lipca do października. Okaz pozyskano z muraw koło Nawodnej w Cedyńskim Parku Krajobrazowym.  

 

Systematyka

Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

szczeciowce

Rodzina

przewiertniowate

Rodzaj

driakiew

Gatunek

driakiew gołębia

 

Morfologia

Pokrój

Roślina zielna z korzeniem wrzecionowatym o rozgałęzionej szyi korzeniowej, z której wyrastają płonne rozety liści i pędy kwiatonośne. Łodygi wzniesione, rozgałęzione lub nie. Osiągające zwykle do 60 cm, czasem do 80 cm wysokości. Łodyga jest okrągła na przekroju i naga z wyjątkiem górnej części, gdzie pokrywają ją krótkie, w dół skierowane włoski.

Liście

Najniższe liście łopatkowate, ząbkowane. Liście łodygowe pierzaste, podzielone na wąskie odcinki.

Kwiaty

Bezwonne, zebrane w szczytowe główki kształtu półkulistego do kulistego. Listki okrywy są wąskolancetowate, podobnej długości jak kwiaty, pokryte białawymi szczecinkami. Korony początkowo czerwonawo-liliowe, później fioletowawoniebieskie, rzadko białe. Korony kwiatów wewnątrz koszyczka są słabogrzbieciste i osiągają do 7 mm długości. Korony kwiatów brzeżnych osiągają do 15 mm długości i są silnie grzbieciste – mocno powiększone są trzy dolne łatki.

Owoce

Pozorne – niełupki zrośnięte na szczycie z kielichem i kieliszkiem. Są podługowane, do 4 mm długie, silnie żebrowane i na żebrach gęsto owłosione. Kielich zachowuje się w postaci 5 szczecinek długości do 4 mm, barwy czarniawej. Kieliszek tworzy na szczycie owocu wyraźny rąbek.

 

Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi)

Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculi to gatunek łąkowy, roślina zielna, pięknie kwitnąca na różowo od maja do lipca. Okazy zebrano w okolicy Świętej, wysiano i posadzono młode rośliny na naszym trawniku. W Polsce jest rośliną pospolitą w całym kraju,  rośnie na glebach wilgotnych, żyznych, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Spotykana głównie na łąkach, w ziołoroślach nadrzecznych i w lasach łęgowych. Poza Polską można ją spotkać w Europie oraz Azji (na Zakaukaziu oraz w zachodniej i wschodniej Syberii).

 

 

Systematyka

Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

goździkowate

Rodzaj

firletka / lepnica

Gatunek

firletka poszarpana

Morfologia

Korzeń

Płytki system korzeniowy z krótkim korzeniem głównym (5–8 cm) i niepozornymi korzeniami bocznymi.

Łodyga

Pojedyncza, 30–60 cm, sztywna, wyprostowana, kanciasta, rozgałęziona w górnej części, pokryta szorstkimi włoskami, zielona z czerwonym odcieniem, dzięki temu nielotne owady, które nie przysługują się zapylaniu lub mogą zaszkodzić roślinie, nie są w stanie skutecznie się po niej wspinać, ponadto jej powierzchnia jest nieco lepka, szczególnie w górnej części.

Liście

Odziomkowe są lancetowate do łyżeczkowatych (20–150 mm długości, 4–30 mm szerokości). Łodygowe są siedzące, lancetowate (30–80 mm długości, 4–15 mm szerokości).

Kwiaty

Zebrane w kwiatostan wierzchotkowaty, mogą jednocześnie rozwijać 6–8 kwiatów na jednej łodydze (3–30 na roślinę). Kwiaty obupłciowe, promieniste, 3,8 cm średnicy, intensywnie różowe z frędzlowatymi płatkami. Mają 10 pręcików (dwa okółki po 5), pięciokrotny słupek z pięcioma wolnymi szyjkami, jednokomorową zalążnię i dzwonkowaty kielich z pięciu działek.

Owoce

Suche, zielonkawe, jajowate torebki o długości 6–13 mm, otwierające się na szczycie pięcioma łatkami, zawierające po kilka niewielkich nasion.

 

Spis literatury

  1. Adam Jasiewicz, "Rodzina: Dipsacaceae, Szczeciowate," w: Bogumił Pawłowski, Adam Jasiewicz (red.), Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych, t. XIII, Kraków: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972, s. 20-21.

  2. Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce, Adam Zając, Maria Zając (red.), Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 344, ISBN 83-915161-1-3, OCLC 831024957.

  3. Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K., Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants, Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.

  4. Lucjan Rutkowski, Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.

  5. Olga Seidl, Józef Rostafiński, Przewodnik do oznaczania roślin, Warszawa: PWRiL, 1973.

  6. NatureGate, "Ragged Robin Lychnis flos-cuculi," dostępne na: https://luontoportti.com/en/t/283/ragged-robin [dostęp: 03.07.2024].

  7. Władysław Matuszkiewicz, Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

  8. Firletka poszarpana, Wikipedia, dostępne na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Firletka_poszarpana [dostęp: 03.07.2024].

  9. Driakiew gołębia, Wikipedia, dostępne na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Driakiew_go%C5%82%C4%99bia [dostęp: 03.07.2024].

 

Siedziba

ul. Kopalniana 2
70-761 Szczecin
tel.:  451 167 450, (91) 333 80 00
e-mail: sekretariat@zpkwz.pl